Tuesday, August 17, 2010

Prvi dan skole

Prvi dan skole
Prvi dan skole je bio u srijedu, 11.8. Proslo je samo 5 skolskih dana i imam osjecaj da je nastava pocela vec jako, jako davno. Vec imamo sluzbeni raspored i hrpu obaveza. Trebati ce nam nesto vremena da se uhodamo u sve ovo.

Evo njihovog rasporeda:

IVOR (3 razred)
7:40-8:25     jutarnji rad (varira, osvrt na zadacu, posjet knjiznici)
8:25-9:15     radionica (pisanje)
9:15-9:45     tjelesni
9:45-10:30    poseban program (glazbeni, likovni, informatika)
10:30-11:35  matematika
11:35-12:05  rucak
12:05-12:25  ucenje rijeci
12:25-13:30  radionica (citanje)
13:30-13:50  veliki odmor (igranje vani)
13:50-14:00  citanje na glas
14:00-14:30  priroda i drustvo
14:30-14:45  raspust ucenika, cekaju prijevoz (bus/auto) u dvorani

MIA (mala skola)
7:35-7:50     dolazak, odabir rucka, prozivka
7:50-8:10     jutarnji krug i dnevni plan
8:10-8:40     radionica (pisanje)
8:40-9:40     radionica (matematika)
9:40-10:00   veliki odmor (igranje vani)
10:00-10:40  radionica (priroda i drustvo)
10:40-11:10  rucak
11:10-11:30  citanje na glas
11:30-12:00  poseban program
  / pon - glazbeni
  / uto - knjiznica
  / sri - pedagog
  / cet - likovni
  / pet - informatika
12:00-12:30  tjelesni
12:30-12:45  zajednicko citanje
12:45-13:45  samostalno citanje i uzina
  / petkom sami pripremaju uzinu
13:45-14:15  poslijepodnevni odmor
14:15-14:30  pospremanje
14:30-14:45  raspust ucenika, cekaju prijevoz (bus/auto) u dvorani

Kuci dolaze dosta umorni. Kako i ne bi. Ustaju se u 6:15. Odlazak od kuce je ujutro u 7:00. Cak sat ranije nego sto smo to inace obicavali.

Thursday, August 12, 2010

Rusenje rekorda

Procitala sam justros u novinama da je srusen rekord temperature u Alabami. 38 dana za redom temperature su preko 32 stupnja. To i ne zvuci tako strasno ali vecinu dana se temperature penju do 37, a i do 40. Temperaturni index (kombinacija temperature zraka i postotka vlage u zraku koji je dosta visok u Birminghamu) redovito prelazi 40 stupnjeva, a penje se i preko 45. Vani je za umrijeti.

U uredu je pak hladno. Prosli tjedan sam se zalila kada je netko namjestio temperaturu na 22 stupnja pa su je onda povisili na "ugodnijih" 23.5.  U uredu redovito nosim vestu. :)

Tuesday, August 10, 2010

Kratak (dugi) uvod u americko skolstvo

Ponedjeljak poslije podne smo proveli u skolskom okruzenju. Posjetili smo ucionice Ivora i Mije, a imali smo priliku i upoznati njihove uciteljice, Ms. Frederick i Ms. Patton. Doslovno je bilo, kako se ono kaze, kao na filmu.

U Americi djeca idu u skolu po mjestu stanovanja. I tu stvarno nema sale. Svaka opcina / gradic / okrug odredjuje sama svoj porez. Od tog poreza se onda izdvaja za lokalne skole. To znaci da ako se izglasa veci porez (porez na kupovinu artikala, prehrane, nekretnine, itd), da obrazovne ustanove od toga imaju vise koristi. Bolje skole automatski znace i proporcionalno skuplje nekretnine u tom dijelu. Odlukom u kojem dijelu grada ili okrugu cemo zivjeti smo istovremeno i donijeli odluku gdje ce djeca ici u osnovnu (elementary school, mala skola do 5 razreda), srednju (middle school, od 6-8 razreda) i visu skolu (high school, 1-4 srednje). Tako da smo jednim potezom odgovorni za to kako ce malcima biti dok ne zavrse srednju, pod pretpostavkom da se u medjuvremenu opet ne preselimo. Nije to bas mala stvar. I tako smo se odlucili za Hoover School System koji je jedan medju najboljima. Kaparali smo kucicu u izgradnji i upisali klince u skolu. Upis u skolu i nije tako jednostavan. Na upis smo morali donijeti dokumente o kapari i kopiju ugovora o namjeri kupnje kuce. Ako do odredjenog datuma ne donesemo dokumente koji potvrdjuju vlasnistvo, djecu bi bez pardona izbacili iz skole. Upis u skolu sva djeca obavljaju svake godine, i svaki puta se mora priloziti dokaz vlasnistva. To je kao na Beverly Hills 90210, kada je Andrea lagala o tome gdje zivi kako bi mogla pohadjati odredjenu skolu.

Prije dva tjedna smo prvo dobili hrpu papirologije. Onda su djeca isla na testiranje da se vidi u koji ce razred ici. Zatim smo prije dva dana smo dobili pismo registriranom postom sa imenima dodijeljenih uciteljica, njihovim pismima, te podugackom listom skolskih potrepstina. Sve sa liste smo kupili i donijeli u kutijama danas na upoznavanju. Npr, na Ivorovoj listi je bilo 36 olovaka, 5 biljeznica, nekoliko vrsta papira, fascikli, flomasteri, skare, itd. Gotovo sve sto smo donijeli ide u zajednicke kutije tako da nema nosenja pernica i zafrkavanja sto se toga tice. Ako ti treba olovka ili skare, ustanes se i uzmes iz kutije. Tako je bilo i za Miju. Ona je mladja pa je kod nje bilo vise zabavnih stvari ukljucujuci plastelin, kolaz, velike kolicine ljepila, itd. Knjige ce dobiti od skole na posudbu na prvi dan skole. Morali smo potpisati dokument u kojemu se obvezujemo vratiti knjige u urednom stanju. Inace cemo za njih platiti kada ih budemo vracali na kraju skolske godine.

Upoznavanje uciteljica je bilo apsolutno koordinirano do savrsenstva. Djeca su podijeljena u nekoliko grupa. Mi smo dobili termin od 14-15 sati. Tako da ne dodju svi od jednom jer skola ima gotovo 700 ucenika. Ogromna je. To je velika promjena za Miju i Ivora koji su navikli biti u skoli sa manje od 100.

I tako smo na ulazu zbunjeno gledali okolo jer nismo znali gdje su klincima ucionice. Odmah su nas uocili volonteri i uputili nas u pravom smjeru po vrludavim hodnicima. Prvo smo otisli u Mijin razred. Biti ce ih 19 u razredu. Razred je apsolutno prekrasan. Ostala sam zapanjena. Imaju toliko stvari po svuda da sam imala osjecaj da smo u labirintu. A uciteljica nas je odmah zaskocila. Prica li ga prica. Trudila sam se zapamtiti sto vise u tih par minuta. Mislim da ce tu definitivno biti slikica njihove ucionice kada mi se pruzi prilika. Mia se odmah primila kopanja po stvarima i knjigama. Ivor je okretao ocima jer mu je bilo taaaakooo dosadno u ucionici gdje su klinci.

Onda smo se uputili u Ivorov razred. I tamo ce ih biti 19. Tamo je bilo vise klasicno sa skolskim klupama i velikom plocom. Medjutim imaju lijepi kutak sa tepihom i knjigama. Svako dijete takodjer ima policu za stvari. Poslozili smo Ivorove stvari po zajednickim kutijama. Najvise su nam se svidjele zabice. Imaju tri minijaturne zabice u akvariju.

Prije dva tjedna kada smo obavljali upis, smo dobili dvije knjige Ivoru za citanje. To im je bila zadaca preko ljeta. Uz to su imali hrpu pitanja na dva listica. Sve smo procitali ali nam je ostao jos jedan listic za ispunjavanje. To cemo morati obaviti sutra. U srijedu je prvi sluzbeni nastavni dan, i tada moraju donijeti svoju zadacu koju su imali preko praznika. A mi eto skoro kasnimo. U uputama nam je pisalo da ce iz toga pisati test i da ce dobiti ocjene. Nema milosti.

Nakon upoznavanja uciteljica smo se nasli u blagovaoni gdje smo upoznnali Ivorovog kompica (buddy). Buddy, imenom Zayd, je ucenik iz razreda dodijeljen Ivoru koji je novi ucenik. Ivorov buddy ce biti sa njim slijedeca dva tjedna kako bi mu pomogao upoznati skolu i kako bi imao sa kime sjediti tokom rucka tako da se lakse uklope u novu sredinu. Mia je bila razocarana jer klinci polaznici male skole nemaju buddy sistem jer su doslovno svi novi. Mia ce prvo pohadjati malu skolu (kindergarten). Nije pocela od prvog razreda jer u prvom razredu svi vec moraju znati citati i pisati. Zayd je zatim poveo Ivora u obilazak cijele skole dok smo mi strpljivo cekali.

Riverchase Elementary School
Podvecer sam se vratila natrag u skolu jer smo imali prvi roditeljski za Miju gdje smo imali prilike cuti mali milon pravila o tome kako skola funkcionira, Bome je lista bila povelika. Sastanak je trajao sat i pol. Prvo nas je uciteljica onako kulturno ali ostro ponukala da volontiramo u razredu. Obvezne "volonterske" aktivnosti su spremanje uzina dva tjedna godisnje gdje roditelj donese u razred svaki dan taj tjedan uzinu i aktivnost uz to. Npr, mogu skupa slagati hranu, kuhati, rezati, itd. Mene vec oblijeva znoj jer ne znam sto cu smisliti za 5 dana za redom te kako cu to izvesti sa poslom jer cu 5 dana za redom izbivati barem dva sata. Uz to, jedan cijeli tjedan roditelji ce organizirati polusatnu aktivnost smisljenu skupa sa djetetom. Klincima ce stvarno biti zabavno. Roditeljima malo teze. I Ivorova uciteljica je skupljala volontere za pomoc oko aktivnosti, izrezivanje i sortiranje materijala, citanje i razredu i vise. Iskreno, nisam sigurna kako cemo to sve stici. Zadaca je svaki dan. Ne znam da li ce im barem vikend dati slobodan. Sve je izorganizirano. Vec su nam danas rekli kada ce biti roditeljski za oba polugodista! A saznali smo i na koje izlete idemo i kada.

U skoli i maju jednu medicinsku sestru koja vjerojatno ima pune ruke posla na njih 700. Imaju i lijepu knjiznicu, laboratorije za biologiju i kemiju i dvije racunalne ucionice. Mijina uciteljica se razveselila kada sam spomenula mogucnost suradnje sa Hrvatskom skolom i uporabu Skypa i video kamere. Odmah je osigurala da ima moj email i sve sto treba jer to bi bilo tako super. Zato, Montessorijevci i Brezovcani, cuvajte se, jer vas Ms. Patton vec ima na oku. Poslije nastave cemo vjerojatno imato neke druge aktivnosti tako da od sada pa do srednje skole ima do u potpunosti posijedimo jer cemo konstantno biti u pokretu.

Imajte na umu da nisu sve skole ovakve. Ima i skola koje su blize onima koje ste vidjeli na filmovima gdje se svasta lose dogadja i uvjeti su nikakvi. A jedina je razlika u tome koliko tko moze platiti poreza. Zivot nikako nije fer.

Brod

Citala sam vijesti na netu. Cim sam kliknula na Yahoo primjetila sam veliku sliku prevrnutog broda. Odmah sam pomislila sto ako je Carola... Cak se vidi i tamno plavi kontejner kako pluta po vodi. Ali nije. Mogu odahnuti. Ne bi bilo zgodno da bas sve izgubimo samo tako.

Monday, August 09, 2010

Eh, ta skola

Upravo se spremam po klince pa cemo u skolu upoznati njihove uciteljice po prvi put. Mislim da sam ja vise uzbudjena i nervozna od njih. Nastava nam pocinje u srijedu rano ujutro. Uh, rano ustajanje. Morati cemo se poceti ustajati u 6. U skoli moraju biti do 7,35.

Saturday, August 07, 2010

Cetveronozni svjetski putnik

Vecina kucnih ljubimaca se ne moze pohvaliti time da su proputovali svijetom. Nasa Nyssa (dobila ime po vampirici iz Blade 3, jer bas voli grickati tim bijelim zubicima), je bome nakupila kilometara i kilometara puta u svojih osam godina zivota. Vecina vas zna da je nasa draga cetveronozna ljubimica doputovala sa nama iz SAD-a. Pa kako dosla, tako i prosla sa nama natrag. Kada smo dolazili u Hrvatsku, platila sam jednoj agenciji da se pobrine za transport i sve detalje kako bi osigurali da sve prodje u redu. A bilo je papirologije i gnjavaze i problema. Na kraju je ostala u SAD-u deset dana duze od nas dok nismo ishodili dodatne papire. Onda je sama (uz strucnu pomoc agencije) doputovala za nama pa sam ja isla po nju na aerodrom u Zagrebu.

Kada je bilo vrijeme za put natrag, bilo me je malo strah da cemo opet imati zavrzlama i povelikih troskova. Kontaktirala sam nekoliko agencija i dobila ponude u raznim iznosima ukljucujuci i jednu koja mi je ponudila transport za vrtoglavih $4995! Da je Nyssa napravljena od zlata ne bi transport toliko kostao. Ludnica.

Nyssa, velika ljubiteljica Bozicnih aktivnosti.
Nakon kopanja po internetu i zivkanja okolo zakljucili smo da nam ne preostaje nista drugo nego li sve obaviti sami. Chris i klinci su odmaglili tjedan dana ranije pa smo ostale samo Nyssa i ja. Ovaj puta je mezimica cak dobila i svoju vlastitu putovnicu i kao prava dama u povelikom kavezu, hrabro se upustila u novu avanturu. Nije bilo pretjeranog mjaukanja niti zaljenja. Hrana i voda su joj bili ukinuti par sati prije puta. Predala sam je na redovnom salteru i platila za nju kao da je dodatna prtljaga. Tokom preuzimanja zivotinje nisam znala da ce morati skenirati i kavez. Kada su me trazili da je izvadim iz kaveza na aerodromu bome mi nije bilo svejedno. Pobojala sam se da ce mi mozda pobjeci iz ruku. Bas sam si mogla zamisliti crnu macku velicine omanje pantere (ima cak 6.7kg) kako mi skace iz ruku i punim trkom izaziva kaos na zagrebackom aerodromu. Zavrsili bi na vijestima i u novinama. Mozda bi to bilo njenih 15 minuta slave. Drzala sam je cvrsto, cvrsto i odahnula kada sam je stavila natrag u kavez.

Jos jedna simpaticna fotkica od prije par mjeseci
Po prvi puta u zadnjih 10 godina svi letovi su bili na vrijeme. Nisam mogla vjerovati. U Atlantu smo sletjeli cak i prije vremena. Kada sam je preuzimala u Atlanti vidjela sam da je putovala u drustvu, i to sa dva vrlo velika psa. Medjutim, gledali su me velikim tuznim ocima pa pomislih da im ili nedostaju vlasnici, ili ih je Nyssa tokom puta toliko poplasila da su jedva cekali da se maknu od nje. Mora da je to zadnje. Ponosno i hrabro me gledala svojim zlatnim okicama. Chris nas je cekao na aerodromu te nas autom povezao ostatak puta do Birminghama, dodatnih 2.5 sata.

Cjelodnevni put ocito nije utjecao na nju. Cim smo stigli na odrediste, Nyssa je iskocila iz svog kaveza, pogledala okolo, i bez imalo stresa ponasala se kao da je to njena kuca. Macke inace tesko podnose tako velike i nagle promjene ali ocito ona nije svjesna te cinjenice.

Friday, August 06, 2010

Ptice selice

Pakiranje gotovo zavrseno
Kako preseliti cijelo kucanstvo sa jednog mjesta na drugo? Iz stana u stan, sa kontinenta na kontinent? Svakako nije jednostavna stvar. Probali smo jednom, pa drugi put, pa treci... Pa smo nekako ulovili prakse. U 13 godina skupa Chris i ja smo promijenili 6 adresa. Od prije par tjedana smo na sedmoj a uz malo srece, za par mjeseci ce biti i osma, i opet nadam se nesto trajnija, dugorocnija, stabilnija... Je da su dvije od tih adresa bile privremene i brojale se u mjesecima a ne godinama, ali, sve se to racuna.

Organsko pakiranje
Kutija, dvije (ili 50 ili vise) i hopa-cupa sa jednog mjesta na drugo. A onda su stigli klinci i kutije se bome namnozile uza sve te igracke na cak vise od 350. A tu ima svega, sto kutija, sto raznih sitnica, stvari i namjestaja. I tako je sve to rastavljeno, zamotano i utovareno u hrgu od kontejnera koji se zapecacen sada negdje przi na ljetnom suncu i ljuljuska po Atlantskom oceanu tokom visetjednog puta.

Svaki zapakirani komad je imao svoj broj
Ivor i Mia "pomazu"
"Slucajno" smo ih zapakirali
Nakon utovara i nakon sto je svaka sitnica u kontejneru dobila svoj broj, kontejner je zapecacen na carini na Velesajmu, utovaren na kamion i otpravljen u Rijeku. U Rijeci je utovaren na teretni brod Carola i uputio se na 40-dnevnu avanturu do Amerike. Ne znam do koje luke. Pa onda opet na kamion do Atlante gdje ce biti obavljena carina. Pa tek onda za Birmingham. Sve to traje koja dva mjeseca. U medjuvremenu, mi svaki imamo po jedan kofer pa malo strpljenja dok sve te stvari stignu. Ionako jos nemamo kuda sa njima.

Unutrasnjost kontejnera
Ovako izgleda pun kontejner
A kako vizualizirati takav pothvat? Zamislite hrpu kutija. Veeeeeeeeliku hrpu. Kutije svuda po stanu kao sto se vidi iz prilozenih slikica. A imam i sliku kontejnera za one radoznale. U konacnici je fotografija broda Carola koju sam iskopala na internetu. Kontejner je utovaren na Carolu 22.07. pa eto na toj slici zamislite i nas kontejner. Sretan mu put i mirno more (ili bolje reci ocean). :)
Brod Carola na kojem se trenutno voze nase stvari

In conclusion

I've been in the US for two weeks already. How time flies. I've had a lot on my mind and have been considering abandoning the blog. I haven't done as well as I should have or could have. I always had a lot of topics to write about over the past four years but never made enough time. Blog was to serve as a small way to stay in touch with friends and family an ocean away. Though the entries were not too frequent, it was still nice to do it. So, I thought, instead of abandoning the page, I figured that it would be good to keep writing. But, in all fairness, it's time to switch the audience. I'll start writing in Croatian for my dear friends and family who are once again far away and whom I will miss. And maybe that way I can share with them a little bit about the way of life in the US. I bet that a few of you will likely be unable to tame your curiosity and will Google translate the entries just for fun. Good luck to you and may you be entertained as the Google translator knows how to get creative.

(post edit, 10 minutes later)

Or.... Maybe I'll have to get really creative and post in both languages and mix it up a little. Now that would keep you on your toes. You'd never know what to expect.